SUBSCRIBE TO OUR WEEKLY DOSE OF CONFIDENCE!

All The Africa Magic Viewers’ Choice Awards 2018 Dresses We Loved

by

The Africa Magic Viewers’ Choice Awards recognizes outstanding achievement in televisionn and film, voted on by the general public.

The 2018 edition which was hosted IK and Minnie Dlamini was held at the Eko Hotel and Suites.

Cobhams, Falz, Adekunle Gold also dazzled the audience at AMVCA 2018 Stage.

Here are a few dresses we loved at the AMVCAs 2018.

 

Bisola Aiyeola

Nancy Isime

Ngozi Nwosu

Toyin Abraham

Fathia Williams

Stephanie Coker

Here is a list of nominees and winners.

Best Sound Editor

Tatu – Kolade Morakinyo and Pius Fatoke WINNER

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Alter Ego – Zezom Gnawni

Ojukokoro – Dayo Thompson

Hakkunde – James Coon Falcon

Best Picture Editor

Idemuza – Aloaye Omoake

18 Hours – Mark Maina WINNER

Alter Ego – Moses Inwang/Tunde Bakare

Hakkune – Asurf Oluseyi

Hidden – Jibril Mailafia

Best Lighting Designer Movie/TV Series

Tatu – Akpe Ododoru, Tunde Akinniyi WINNER

Kada River – Godwin Gata

Hidden – Agbo Kelly

Lotanna – McBaror

Children of Mud – Sunday Olalekan

Best Cinematography Movies/TV series

Tatu – Akpe Ododoru

Idemuza – Dickson Godwin

T-Junction – Lester Millado

The Torture – Rwamusigazi Kyakunzire

Okafor’s Law – Yinka Edward WINNER

Alter Ego – Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi

Best Costume/Designer Movie or TV Series

Tatu – Yolanda Okereke

Isoken – Jade Osiberu

Potato Potahto – Christie Brown

Hakkunde – Joan Gbefwi

The Bridge – Ngozi Obasi and James Bessinone WINNER

Best Short Film/Online Video

The Housewife – Jay Franklin Jituboh

Tolu – Nadine Ibrahim

Penance – Micheal Ama Psalmist’ Akinrogunde WINNER

Lodgers – Ken Ogunlola

Tanwa, The Child We Wanted – Adenike Adebayo

Best Documentary

The Flesh Business – Dennis Wanjohi WINNER

Nightfall in Lagos – James Amuta

God’s Wives – Bolanle Olukanni

Omidan, Styles Defunct by Ayaworanho3d – Aderemi Davies

Calabar Carnival: What the People Think – Oghenefego Ofili

Best Make-Up Artist Movie/TV Series

Tatu – Thelma Ozy Smith, Hakeem Effect Onilogbo WINNER

Ojukokoro – Sandra Oyiana

What Lies Within – Cynthia Ububa

Disguise – Hakeem Effect

Lotanna – Nnenna Emekalam

Best Art Director

Isoken – Jade Osiberu

Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi

Children of Mud – Imoh Umoren

Lotanna – Tunji Afolayan WINNER

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Hidden – Jibril Mailafia

Best Soundtrack Movies/TV Series

M0 – Tom Koroluk

Banana Island Ghost – Enyi Omeruah and Funbi Ogunbanwo

Bella – Andrew Ahuura

Tatu – Evelle WINNER

Idahosa Trails – Oriri Osayamore

18 Hours – Jacktone Okore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *